|
|
|
|
Befolkningens alder
Kommuner i valgt region er sammenliknet etter statistikk og nøkkeltall om befolkningens alder.
Datagrunnlaget er hentet fra Statistisk sentralbyrå.
Sortering etter andre kolonner - klikk på kolonneoverskriften
Andre
statistikkområder finnes fra lenken i toppen.
Flere moduler om Befolkning på
www.kommuneprofilen.no
|
|
|
|
|
1. Aldersstruktur 2024
|
|
|
Tabell 1.1. Gjennomsnittlig alder. Kvinner og menn.
2024
| 3449 Sør-Aurdal | 2024 | 47,20 | 48,23 | 46,24 |
| 3450 Etnedal | 2024 | 46,02 | 46,40 | 45,67 |
| 34o09 Valdres | 2024 | 45,34 | 46,22 | 44,50 |
| 3452 Vestre Slidre | 2024 | 45,10 | 45,60 | 44,61 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2024 | 44,97 | 45,99 | 43,96 |
| 3453 Øystre Slidre | 2024 | 44,90 | 46,05 | 43,76 |
| 3454 Vang | 2024 | 44,24 | 44,65 | 43,89 |
 Loading… |
   |
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
Gjennomsnittlig alder. Kvinner. 2024
 | Loading… |
|
|
Gjennomsnittlig alder. Menn. 2024
 | Loading… |
|
|
|
|
|
|
Tabell 1.2. Innbyggere etter aldersgruppe. Antall. 2024.
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
Tabell 1.3. Innbyggere etter aldersgruppe. Prosent. 2024.
| 3454 Vang | 2024 | 17,1 | 9,4 | 17,3 | 19,5 | 15,6 | 15,3 | 6,0 |
| 3450 Etnedal | 2024 | 15,6 | 9,8 | 15,1 | 18,4 | 17,6 | 15,4 | 8,1 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2024 | 15,4 | 10,0 | 17,0 | 19,2 | 15,9 | 16,4 | 6,1 |
| 3453 Øystre Slidre | 2024 | 15,4 | 9,2 | 17,7 | 19,0 | 17,6 | 15,5 | 5,5 |
| 34o09 Valdres | 2024 | 15,3 | 9,7 | 16,6 | 18,9 | 17,2 | 15,9 | 6,3 |
| 3452 Vestre Slidre | 2024 | 14,8 | 10,3 | 16,5 | 18,9 | 19,1 | 14,6 | 5,8 |
| 3449 Sør-Aurdal | 2024 | 14,2 | 9,2 | 15,0 | 18,0 | 18,8 | 17,2 | 7,6 |
 Loading… |
   |
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
Innbyggere 67 år og over. Andel. Prosent.
2024
 | Loading… |
|
|
Innbyggere 0-19 år. Andel. Prosent. 2024
 | Loading… |
|
|
|
|
|
|
Innbyggere 55-66 år. Andel. Prosent. 2024
 | Loading… |
|
|
Innbyggere 25-39 år. Andel. Prosent. 2024
 | Loading… |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Aldersstruktur > År 2050
|
|
|
|
Tabellene nedenfor belyser befolkningens aldersstruktur i år 2050 - basert på Statistisk sentralbyrås ulike framskrivningsalternativer. Normalalternativet (MMMM) er altså det som regnes som mest sannsynlig. I kontrast til dette står særlig alternativ MMM0 - der man antar ingen netto innvandring (som altså vil si at innvandring minus utvandring er lik null).
|
|
|
Tabell 2.1. Befolkningens gjennomsnittsalder*) 2050. Alternative
framskrivninger.
| 3449 Sør-Aurdal | 2050 | 50,69 | 52,01 | 49,89 |
| 3453 Øystre Slidre | 2050 | 49,48 | 51,39 | 48,33 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2050 | 48,90 | 50,41 | 47,96 |
| 34o09 Valdres | 2050 | 48,76 | 50,62 | 47,64 |
| 3450 Etnedal | 2050 | 47,77 | 51,02 | 46,11 |
| 3452 Vestre Slidre | 2050 | 47,67 | 49,00 | 46,79 |
| 3454 Vang | 2050 | 46,76 | 49,44 | 45,36 |
 Loading… |
   |
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen
*)
Gjennomsnittlig alder er beregnet på grunnlag av antall personer i ettårige aldersgrupper. I praksis betyr det at vi har forutsatt at alle personer i et gitt år er født 1. juli. Det gir ikke helt presise tall - men de er gode nok for statistikkformål. |
|
|
|
|
Gjennomsnittlig alder. 2050. Normalalternativet
 | Loading… |
|
|
Gjennomsnittlig alder. 2050. Ingen innvandring
 | Loading… |
|
|
|
|
|
|
Tabell 2.2. Normalalternativet. Andel innbyggere etter aldersgrupper. 2050.
Prosent
| 3449 Sør-Aurdal | 2050 | 2 715 | 17,2 | 16,5 | 17,9 | 16,7 | 17,7 | 14,0 |
| 3450 Etnedal | 2050 | 2 022 | 19,3 | 19,1 | 17,9 | 16,3 | 16,1 | 11,4 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2050 | 6 115 | 18,4 | 19,2 | 17,3 | 15,4 | 16,6 | 13,0 |
| 3452 Vestre Slidre | 2050 | 2 346 | 19,4 | 18,8 | 18,8 | 16,4 | 15,2 | 11,4 |
| 3453 Øystre Slidre | 2050 | 3 365 | 17,7 | 17,9 | 17,7 | 17,1 | 17,0 | 12,5 |
| 3454 Vang | 2050 | 2 010 | 20,1 | 19,5 | 19,4 | 15,9 | 14,5 | 10,5 |
| 34o09 Valdres | 2050 | 18 573 | 18,5 | 18,5 | 18,0 | 16,2 | 16,4 | 12,4 |
 Loading… |
   |
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
Normalalternativet. Andel innbyggere etter aldersgrupper. 2050. Prosent
 | Loading… |
|
|
Ingen innvandring. Andel innbyggere etter aldersgrupper. 2050. Prosent
 | Loading… |
|
|
|
|
|
|
|
Tabell 2.3. Normalalternativet. Antall innbyggere etter aldersgrupper. 2050.
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
|
Tabell 2.4. Ingen netto innvandring. Antall innbyggere etter aldersgrupper. 2050.
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
|
|
3. Innbyggere i og utenfor yrkesaktiv alder > 2050
|
|
|
Tabell 3.1. Normalalternativet (MMMM). Befolkning i og utenfor
yrkesaktiv alder. Antall og andel. 2050
| 3454 Vang | 2050 | 2 010 | 54,8 | 45,2 | 1 102 | 908 |
| 3452 Vestre Slidre | 2050 | 2 346 | 54,0 | 46,0 | 1 266 | 1 080 |
| 3450 Etnedal | 2050 | 2 022 | 53,3 | 46,7 | 1 077 | 945 |
| 3453 Øystre Slidre | 2050 | 3 365 | 52,7 | 47,3 | 1 775 | 1 590 |
| 34o09 Valdres | 2050 | 18 573 | 52,7 | 47,3 | 9 782 | 8 791 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2050 | 6 115 | 51,9 | 48,1 | 3 176 | 2 939 |
| 3449 Sør-Aurdal | 2050 | 2 715 | 51,0 | 49,0 | 1 386 | 1 329 |
 Loading… |
   |
Kilde:
Statistisk sentralbyrå
<><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
Andel utenfor yrkesaktiv alder. 2050.
Normalalternativet. Prosent
 | Loading… |
|
|
Andel utenfor yrkesaktiv alder. 2050. Ingen
innvandring. Prosent
 | Loading… |
|
|
|
|
|
|
Tabell 3.2. Ingen innvandring (MMM0). Befolkning i og utenfor
yrkesaktiv alder. Antall og andel. 2050
| 3452 Vestre Slidre | 2050 | 2 122 | 52,78 | 47,22 | 1 120 | 1 002 |
| 3454 Vang | 2050 | 1 597 | 52,54 | 47,46 | 839 | 758 |
| 3453 Øystre Slidre | 2050 | 2 997 | 51,42 | 48,58 | 1 541 | 1 456 |
| 3450 Etnedal | 2050 | 1 543 | 51,33 | 48,67 | 792 | 751 |
| 34o09 Valdres | 2050 | 16 287 | 51,13 | 48,87 | 8 328 | 7 959 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2050 | 5 512 | 50,34 | 49,66 | 2 775 | 2 737 |
| 3449 Sør-Aurdal | 2050 | 2 516 | 50,12 | 49,88 | 1 261 | 1 255 |
 Loading… |
   |
Kilde:
Statistisk sentralbyrå
<><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
|
|
4. Kvinner og menn - Alder 2024
|
|
|
Tabell 4.1. Kvinner fordelt på aldersgrupper. 2024. Prosent.
| 3454 Vang | 2024 | 16,5 | 9,0 | 18,1 | 18,9 | 16,0 | 15,2 | 6,3 | 768 |
| 3450 Etnedal | 2024 | 15,8 | 9,7 | 15,1 | 18,6 | 15,4 | 16,3 | 9,2 | 663 |
| 3452 Vestre Slidre | 2024 | 15,0 | 9,0 | 17,1 | 18,2 | 19,4 | 14,5 | 6,8 | 1 041 |
| 34o09 Valdres | 2024 | 14,5 | 9,3 | 16,6 | 18,7 | 17,2 | 16,5 | 7,2 | 8 737 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2024 | 14,3 | 10,3 | 16,6 | 18,6 | 16,0 | 17,0 | 7,1 | 3 268 |
| 3453 Øystre Slidre | 2024 | 14,0 | 8,2 | 17,5 | 20,2 | 18,1 | 15,9 | 6,1 | 1 631 |
| 3449 Sør-Aurdal | 2024 | 13,8 | 8,2 | 15,0 | 17,6 | 18,9 | 18,0 | 8,5 | 1 366 |
 Loading… |
   |
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
Tabell 4.2. Menn fordelt på aldersgrupper. 2024. Prosent.
| 3454 Vang | 2024 | 17,6 | 9,7 | 16,5 | 20,1 | 15,2 | 15,3 | 5,7 | 877 |
| 3453 Øystre Slidre | 2024 | 16,7 | 10,2 | 18,0 | 17,9 | 17,2 | 15,1 | 5,0 | 1 667 |
| 3451 Nord-Aurdal | 2024 | 16,6 | 9,6 | 17,4 | 19,9 | 15,8 | 15,7 | 5,0 | 3 294 |
| 34o09 Valdres | 2024 | 16,1 | 10,0 | 16,7 | 19,1 | 17,1 | 15,5 | 5,5 | 9 082 |
| 3450 Etnedal | 2024 | 15,4 | 10,0 | 15,1 | 18,2 | 19,8 | 14,5 | 7,1 | 703 |
| 3449 Sør-Aurdal | 2024 | 14,6 | 10,1 | 15,0 | 18,3 | 18,8 | 16,4 | 6,8 | 1 470 |
| 3452 Vestre Slidre | 2024 | 14,6 | 11,5 | 16,0 | 19,6 | 18,8 | 14,8 | 4,9 | 1 071 |
 Loading… |
   |
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
|
Tabell 4.3. Kvinner fordelt på aldersgrupper. 2024. Antall.
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|
|
|
Tabell 4.4. Menn fordelt på aldersgrupper. 2024. Antall
Kilde: Statistisk sentralbyrå <><>
Bearbeiding: KommuneProfilen |
|
|
|