Hedmark
Bosetting og areal  
Modulen sammenlikner kommuner mv basert på statistikk og nøkkeltall om bosetting og areal 
Datagrunnlaget er hentet fra Statistisk sentralbyrå.
Velg regionalt nivå i valgboksen nedenfor.
Sortering etter andre kolonner - klikk på kolonneoverskriften
Moduler for andre statistikkområder finnes fra menyen ovenfor.
Flere moduler om Befolkning på www.kommuneprofilen.no  
 
Velg regionalt nivå  >>>

 
 
 

  Tettbygd og spredtbygd befolkning

 
Antall og andel innbyggere som bor tettbygd og spredtbygd. 2017
Region/Kommune 
År 
Andel som bor tettbygd og spredtbygd (%) 
Antall som bor tettbygd og spredtbygd 
Inn byggere ialt 
Tett (Descending)
Spredt 
Ukjent 
Tett 
Spredt 
Ukjent 
Hamar201788,511,30,227 0883 4634730 598
Kongsvinger201771,828,10,212 8145 0133017 857
Elverum201770,629,30,214 8776 1763321 086
Stange201761,338,50,212 4527 8254020 317
Løten201756,543,10,44 3163 287307 633
Ringsaker201751,748,10,217 50416 2776133 842
Åmot201750,149,70,22 2632 24784 518
Tynset201748,951,10,02 7302 85315 584
Stor-Elvdal201745,754,20,11 1571 37032 530
Trysil201741,358,50,22 7033 831166 550
Sør-Odal201737,962,00,22 9794 874137 866
Våler201737,961,80,31 4172 315113 743
Eidskog201736,962,90,22 2633 854106 127
Tolga201735,764,30,15781 04111 620
Folldal201734,565,50,05441 03301 577
Os201734,465,60,06751 28801 963
Grue201733,965,90,11 6213 14974 777
Alvdal201731,468,50,07671 67312 441
Åsnes201731,468,50,12 3015 018107 329
Nord-Odal201728,571,40,11 4533 64345 100
Rendalen201714,086,00,02611 59701 858
Engerdal20170,0100,00,001 27401 274
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Andel innbyggere som bor tettbygd. 2017. Prosent
The chart showing Kvinner series.
  Andel innbyggere som bor spredtbygd. 2017. Prosent
The chart showing Kvinner series.
 
 
Innbyggere per kvadratkilometer (km2) - i alt og i tettbygde og spredtbygde områder. 2017
Region/Kommune 
År 
Innbyggere per km2 
På samlet landareal (Descending)
I tettbygd areal 
I spredtbygd areal 
Hamar201790,62 02910,7
Stange201731,71 45112,4
Ringsaker201730,11 24114,7
Løten201721,11 2969,2
Kongsvinger201718,71 4485,3
Elverum201717,41 3385,2
Sør-Odal201716,494910,2
Nord-Odal201710,77737,7
Eidskog201710,27896,4
Åsnes20177,38255,0
Grue20176,16074,1
Våler20175,56163,4
Åmot20173,51 1791,7
Tynset20173,19611,6
Alvdal20172,75851,8
Trysil20172,27721,3
Os20171,96961,3
Tolga20171,55900,9
Folldal20171,35390,8
Stor-Elvdal20171,25810,6
Engerdal20170,700,7
Rendalen20170,65440,5
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Innbyggere per kvadratkilometer landareal - samlet. 2017
The chart showing Kvinner series.
  Innbyggere per kvadratkilometer i tettbygde områder. 2017
The chart showing Kvinner series.
 
 
 

  Landareal - fordelt på tettbygd og spredtbygd

 
Landareal fordelt på tettbygd og spredtbygd område. 2017
Region/Kommune 
År 
Andel landareal tettbygd og spredtbygd (%) 
Landareal tettbygd og spredtbygd (km2) 
Land areal ialt (km2) 
Tett (Descending)
Spredt 
Tett 
Spredt 
Hamar20173,9596,0513,4324,3337,6
Stange20171,3498,668,6632,4641,0
Ringsaker20171,2698,7414,11108,51122,6
Kongsvinger20170,9399,078,9944,0952,8
Elverum20170,9299,0811,11198,01209,2
Løten20170,9299,083,3359,0362,3
Sør-Odal20170,6699,343,1475,9479,0
Eidskog20170,4899,522,9600,5603,4
Nord-Odal20170,4099,601,9473,5475,4
Grue20170,3499,662,7774,7777,4
Våler20170,3499,662,3675,4677,7
Åsnes20170,2899,722,81001,11003,9
Tynset20170,1699,842,81819,41822,2
Åmot20170,1599,851,91291,41293,3
Alvdal20170,1499,861,3917,8919,1
Trysil20170,1299,883,52937,22940,7
Os20170,1099,901,01007,31008,3
Stor-Elvdal20170,0999,912,02124,22126,2
Tolga20170,0999,911,01096,21097,2
Folldal20170,0899,921,01259,11260,1
Rendalen20170,0299,980,53060,23060,7
Engerdal20170,00100,000,01916,81916,8
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Andel tettbygd areal. 2017. Prosent
The chart showing Kvinner series.
  Landareal - tettbygd. Kvadratkilometer. 2017
The chart showing Kvinner series.
 
 
 

  Landareal etter type

 
Areal etter type. Prosent. 2017
Komm Navn Nr 
Areal ialt Km2 
Areal etter type. Prosent 
Bolig (Descending)
Hytte 
Land bruks bygg 
Nærings virk somhet 
Under visning 
Helse sosial 
Kultur 
Trans port Tele mv 
Forsvar bered skap 
Park idrett mv 
Uklass bebygg 
Jord bruks areal 
Skog 
Fersk vann 
Våtmark 
Åpen fast mark 
Fjell blokk mark mv 
Is og varig snø 
Uklass ifisert 
0403 Hamar350,932,30,20,60,70,10,00,12,00,00,20,313,560,63,910,55,00,00,00,0
0417 Stange724,291,20,10,60,20,00,00,01,80,00,20,113,966,711,62,90,60,00,00,0
0412 Ringsaker1280,081,10,50,60,30,00,00,01,80,00,20,115,154,412,48,94,60,00,00,0
0415 Løten369,450,80,30,70,10,00,00,01,60,00,10,112,674,52,06,11,00,00,00,0
0419 Sør-Odal516,740,80,10,60,20,00,00,01,50,00,10,012,273,17,63,20,50,00,00,0
0427 Elverum1229,270,70,00,30,20,00,00,01,40,00,10,14,183,51,87,20,40,00,00,0
0402 Kongsvinger1036,440,60,10,30,20,00,00,01,60,00,10,15,380,08,33,00,30,00,00,0
0420 Eidskog640,40,50,10,40,20,00,00,01,50,00,10,06,180,76,04,00,30,00,00,0
0418 Nord-Odal508,140,50,20,40,10,00,00,01,20,00,00,05,081,66,73,80,30,00,00,0
0425 Åsnes1040,940,40,10,40,10,00,00,01,40,00,10,09,979,23,74,50,30,00,00,0
0426 Våler705,290,30,10,30,10,00,00,01,30,10,10,07,178,53,97,90,30,00,00,0
0423 Grue837,20,30,10,40,10,00,00,01,30,00,00,07,878,57,23,90,30,00,00,0
0429 Åmot1339,910,20,20,10,10,00,00,01,30,10,00,01,680,53,78,53,70,00,00,0
0438 Alvdal942,160,10,10,20,10,00,00,00,60,00,00,03,444,32,54,241,23,40,00,0
0437 Tynset1880,490,10,10,20,10,00,00,00,60,00,00,03,439,83,19,542,80,40,00,0
0428 Trysil3014,430,10,20,10,10,00,00,00,70,00,20,01,174,52,69,49,91,00,00,0
0430 Stor-Elvdal2165,780,10,10,10,10,00,00,00,60,00,00,01,164,11,98,221,42,40,00,0
0441 Os1040,410,10,10,10,00,00,00,00,50,00,00,03,236,73,311,544,00,40,00,0
0439 Folldal1276,880,10,10,10,00,00,00,00,40,00,00,02,328,21,44,259,04,10,00,0
0436 Tolga1122,580,10,10,10,10,00,00,00,40,00,00,03,136,52,49,946,21,00,00,0
0432 Rendalen3179,50,00,10,10,00,00,00,00,40,00,00,00,754,63,89,429,31,60,00,0
0434 Engerdal2196,550,00,10,00,00,00,00,00,30,00,00,00,647,712,88,427,82,10,00,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Areal etter type. Kvadratkilomer (Km2). 2017
Komm Navn Nr 
Areal ialt Km2 
Areal etter type. Kvadratkilometer (km2) 
Bolig (Descending)
Hytte 
Land bruks bygg 
Nærings virk somhet 
Under visning 
Helse sosial 
Kultur 
Trans port Tele mv 
Forsvar bered skap 
Park idrett mv 
Uklass bebygg 
Jord bruks areal 
Skog 
Fersk vann 
Våtmark 
Åpen fast mark 
Fjell blokk mark mv 
Is og varig snø 
Uklass ifisert 
0412 Ringsaker1280,0813,696,588,203,690,410,240,1422,620,012,001,50193,21695,73159,07113,6159,140,240,000,00
0417 Stange724,298,480,954,121,390,280,220,1112,800,011,220,74100,79483,1184,0521,284,590,150,000,00
0427 Elverum1229,278,220,573,872,840,260,140,1817,170,421,431,1550,921026,6922,4188,054,670,280,000,00
0403 Hamar350,937,950,632,082,430,340,130,187,030,030,830,8847,21212,6513,7936,9917,680,100,000,00
0402 Kongsvinger1036,446,341,473,411,970,190,150,0916,300,111,460,6155,14829,0486,2331,142,760,030,000,00
0419 Sør-Odal516,743,880,713,071,100,140,020,057,870,020,340,2163,28377,6439,0716,582,750,010,000,00
0425 Åsnes1040,943,830,774,441,160,150,070,0914,380,010,640,27102,69824,7438,2546,762,650,040,000,00
0420 Eidskog640,43,260,852,740,990,080,040,089,340,000,630,2739,15517,1138,2425,552,050,020,000,00
0415 Løten369,453,141,142,480,520,080,030,045,760,000,380,2246,71275,377,3422,603,600,040,000,00
0428 Trysil3014,432,956,723,141,710,070,030,1021,560,006,941,3231,962246,5779,09284,78297,0730,370,000,05
0418 Nord-Odal508,142,580,882,260,490,060,080,045,920,000,250,1025,56414,8533,9419,421,710,000,000,00
0423 Grue837,22,500,853,021,050,050,070,0411,050,000,320,1464,93657,2260,5832,892,470,020,000,00
0429 Åmot1339,912,422,571,131,460,060,020,0417,011,080,260,4921,431078,7649,43114,1349,070,550,000,00
0426 Våler705,292,260,841,810,820,070,020,059,290,530,550,1449,75553,5127,8355,582,180,060,000,00
0437 Tynset1880,492,111,922,841,240,100,060,1010,370,000,570,2164,27747,6957,94178,13805,567,380,000,00
0430 Stor-Elvdal2165,781,702,112,061,250,070,020,0512,980,010,210,3023,071387,4341,87177,06463,6051,990,000,00
0432 Rendalen3179,51,242,631,830,590,040,020,0412,370,000,370,0722,961734,78122,23299,70930,3750,260,000,00
0438 Alvdal942,161,080,751,680,750,050,020,035,630,000,190,0932,02417,1123,7839,25387,7631,970,000,00
0439 Folldal1276,880,700,641,530,600,030,020,035,400,010,300,0229,89360,1917,7253,89753,1852,730,000,00
0441 Os1040,410,681,211,550,450,030,020,034,990,000,470,0233,55382,1234,02119,40457,494,380,000,00
0434 Engerdal2196,550,651,370,910,820,040,010,047,410,010,370,3213,561048,33281,62183,64611,4645,990,000,00
0436 Tolga1122,580,610,851,440,590,010,010,044,880,000,130,1035,35410,0126,88111,43518,6811,570,000,00
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Areal brukt til bolig. Kvadratkilometer (km2). 2017
The chart showing Kvinner series.
  Areal brukt til hytter. Kvadratkilometer (km2). 2017
The chart showing Kvinner series.
 
 
 

  Vernet areal

 
Vernet areal. Størrelse og andel av samlet areal. Kvadratkilomer (Km2) og prosent. 2017
Komm Navn Nr 
Areal ialt km2 
Vernet areal etter type. Andel. Prosent 
Vernet areal etter type. Kvadratkilometer 
Vernet ialt (Descending)
Nasjonal park 
Natur reservat 
Land skap vern 
Vernet ialt 
Nasjonal park 
Natur reservat 
Land skaps vern 
Annet fredet 
0439 Folldal1 27741,710,65,225,8532,5135,966,6330,10,0
0441 Os1 04029,214,92,212,1304,2155,323,3125,60,0
0437 Tynset1 88028,011,01,915,2527,0206,335,8284,90,0
0434 Engerdal2 19727,417,18,51,8601,5376,0186,339,20,0
0432 Rendalen3 18022,10,07,714,4701,80,0245,3456,50,0
0436 Tolga1 12319,99,90,99,2223,6111,09,6103,00,0
0403 Hamar35114,80,014,80,052,10,052,10,00,0
0430 Stor-Elvdal2 16612,32,79,60,0266,357,4208,80,00,0
0429 Åmot1 3407,10,07,10,095,30,095,30,00,0
0428 Trysil3 0146,12,73,40,0185,182,5102,70,00,0
0415 Løten3695,60,05,60,020,70,020,70,00,0
0412 Ringsaker1 2804,60,04,60,059,00,059,00,00,1
0426 Våler7053,60,03,60,025,60,025,60,00,0
0423 Grue8373,00,03,00,025,40,025,40,00,0
0425 Åsnes1 0411,50,01,50,015,70,015,70,00,0
0427 Elverum1 2291,30,01,30,016,20,016,20,00,0
0417 Stange7241,20,01,20,08,40,08,40,00,0
0419 Sør-Odal5171,10,01,10,05,60,05,60,00,0
0438 Alvdal9420,90,00,90,08,40,08,40,00,0
0420 Eidskog6400,70,00,70,04,50,04,50,00,0
0418 Nord-Odal5080,60,00,60,02,80,02,80,00,0
0402 Kongsvinger1 0360,50,00,50,05,10,05,10,00,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Vernet areal i alt. Kvadratkilometer (km2). 2017   
The chart showing Kvinner series.
  Vernet areal i alt. Prosent*). 2017   
The chart showing Kvinner series.
*) Vernet areal som andel av samlet areal
 


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontakt oss