Hedmark
Sysselsettingsandel og Arbeidsledighet  
Modulen rangerer kommuner mv etter nøkkeltall om Sysselsettingsandel og Arbeidsledighet. 
Datagrunnlaget er hentet fra Statistisk sentralbyrå.
Velg regionalt nivå i valgboksen nedenfor.
Sortering etter andre kolonner - klikk på kolonneoverskriften
Moduler for andre statistikkområder finnes fra menyen ovenfor.
Flere og mer omfattende moduler om Arbeidsmarkedet på www.kommuneprofilen.no  
 
Velg regionalt nivå  >>>

 
 
 

  Sysselsettingsandel

 
Tabell 1.1. Sysselsatte per 100 innbyggere - etter aldersgruppe.  2018
Region/Kommune 
Sysselsatte per 100 innbyggere: 
I alt (Descending)
15-74 
15-19 
20-24 
25-39 
40-54 
55-66 
67-74 
20-66 
Os53,770,239,871,683,887,277,825,281,8
Alvdal53,674,654,766,983,589,678,935,682,4
Tynset52,871,241,462,284,488,575,031,980,6
Tolga50,969,725,673,582,085,382,118,682,1
Ringsaker50,367,140,468,181,182,867,918,877,1
Folldal50,068,132,964,482,687,076,930,480,4
Sør-Odal49,163,638,263,178,480,162,321,273,1
Løten48,764,730,164,979,681,465,820,175,1
Hamar48,764,931,661,579,682,668,218,275,6
Stange48,664,931,164,280,582,164,418,675,2
Elverum48,464,733,165,678,981,064,720,074,7
Engerdal48,163,921,364,877,982,972,434,176,7
Trysil47,764,131,562,979,381,066,725,974,8
Åmot47,762,525,161,178,182,561,719,272,9
Våler46,561,136,475,075,074,164,223,471,3
Nord-Odal46,060,839,568,079,877,359,217,071,6
Åsnes45,861,132,969,475,275,562,626,571,1
Rendalen45,261,135,556,678,980,163,929,671,9
Eidskog45,058,934,266,671,075,958,919,968,5
Grue44,858,438,662,871,077,161,819,869,3
Kongsvinger44,458,730,561,875,176,657,516,769,4
Stor-Elvdal44,159,530,466,774,673,658,625,768,3
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
 

  Sysselsettingsandel - Kvinner og Menn

 
Tabell 2.1. Yrkesdeltakelse. Sysselsatte per 100 innbyggere. Kvinner og menn. Aldersgrupper. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte per 100 innbyggere i alt*): 
Sysselsatte per 100 innbyggere 15-74 år 
Sysselsatte per 100 innbyggere 20-66 år 
Kvinner (Descending)
Menn 
Kvinner 
Menn 
Kvinner 
Menn 
Tynset201851,354,269,972,479,182,1
Alvdal201850,356,771,877,380,084,6
Os201849,058,165,174,879,384,1
Tolga201847,454,166,172,980,083,9
Folldal201847,352,666,070,079,681,2
Ringsaker201846,753,962,971,273,280,8
Hamar201846,351,162,267,673,577,8
Stange201845,951,361,668,272,378,1
Løten201845,751,661,368,071,178,9
Sør-Odal201845,752,659,567,668,877,4
Elverum201845,651,261,568,071,677,8
Trysil201845,150,261,167,072,377,2
Engerdal201844,851,360,067,573,080,2
Åmot201844,250,959,864,770,974,6
Stor-Elvdal201842,745,459,359,668,867,9
Nord-Odal201842,549,357,164,268,674,4
Åsnes201842,549,157,664,567,674,6
Våler201842,350,557,564,568,374,0
Grue201841,748,055,761,067,671,0
Rendalen201841,748,756,765,369,574,2
Eidskog201841,148,855,661,965,471,5
Kongsvinger201840,848,254,562,965,873,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 

  Sysselsettingsandel - Innvandrere

 
Tabell 3.1. Yrkesdeltakelse. Sysselsatte per 100 innbyggere 15-74 år, etter etnisk bakgrunn. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte per 100 innbyggere 15-74 år 
I alt 
Etnisk norske 
Innvandrere i alt (Descending)
Vestlige innvandrere 
Ikke vestlige innvandrere 
Folldal201867,867,769,375,062,9
Trysil201864,364,165,872,051,1
Ringsaker201867,267,564,671,954,1
Åmot201862,562,463,774,946,2
Tynset201871,172,263,677,348,8
Løten201864,864,963,172,552,0
Os201870,171,461,265,053,3
Sør-Odal201863,663,861,266,753,8
Hamar201864,965,859,069,852,7
Nord-Odal201860,861,058,863,849,3
Stange201865,065,958,066,350,5
Åsnes201861,161,556,160,151,1
Grue201858,558,855,861,548,2
Tolga201870,072,155,365,344,9
Rendalen201861,061,555,169,440,8
Våler201861,161,655,059,243,9
Kongsvinger201858,659,254,965,748,2
Alvdal201874,776,853,570,838,6
Elverum201864,866,253,465,845,5
Eidskog201858,859,551,358,840,7
Stor-Elvdal201859,661,248,951,945,1
Engerdal201863,866,241,365,30,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Tabell 3.2. Yrkesdeltakelse for menn. Andel sysselsatte menn per 100 innbyggere 15-74 år, etter etnisk bakgrunn. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte menn per 100 innbyggere 15-74 år 
I alt 
Etnisk norske 
Innvandrere i alt (Descending)
Vestlige innvandrere 
Ikke vestlige innvandrere 
Ringsaker201871,371,371,277,159,5
Trysil201867,066,769,074,954,0
Løten201867,968,067,074,354,5
Tynset201872,273,464,879,646,3
Folldal201868,768,964,766,70,0
Sør-Odal201867,667,963,866,559,1
Os201873,875,263,468,750,0
Åmot201864,965,063,373,247,5
Nord-Odal201864,264,263,268,846,2
Hamar201867,668,363,173,955,8
Stange201868,369,261,671,152,3
Kongsvinger201862,863,160,970,953,6
Åsnes201864,264,757,563,148,7
Grue201861,461,857,263,248,4
Elverum201868,169,755,468,146,0
Våler201864,365,255,360,40,0
Alvdal201877,579,554,874,336,8
Tolga201872,674,954,464,941,9
Eidskog201861,662,551,559,836,2
Rendalen201863,864,551,356,50,0
Stor-Elvdal201859,961,945,049,238,6
Engerdal201867,670,535,061,10,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Tabell 3.3. Yrkesdeltakelse for kvinner. Andel sysselsatte kvinner per 100 innbyggere 15-74 år, etter etnisk bakgrunn. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte kvinner per 100 innbyggere 15-74 år 
I alt 
Etnisk norske 
Innvandrere i alt (Descending)
Vestlige innvandrere 
Ikke vestlige innvandrere 
Folldal201866,866,373,284,263,6
Åmot201859,759,364,176,744,6
Trysil201861,461,362,568,948,4
Tynset201870,071,162,073,951,6
Løten201861,461,759,069,850,3
Os201866,167,258,960,755,9
Sør-Odal201859,559,658,666,950,0
Rendalen201858,158,157,680,839,4
Ringsaker201863,063,756,963,849,9
Tolga201867,168,956,265,747,4
Hamar201862,263,354,864,749,8
Våler201857,457,754,757,550,0
Åsnes201857,958,154,756,652,8
Grue201855,555,654,459,847,9
Nord-Odal201857,357,554,356,951,1
Stange201861,762,654,260,848,7
Alvdal201871,673,752,467,640,0
Stor-Elvdal201859,260,452,454,450,0
Elverum201861,562,851,663,145,2
Eidskog201855,856,351,157,743,5
Kongsvinger201854,555,448,859,343,4
Engerdal201859,961,646,267,70,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
 

   Arbeidsledighet - Månedstall

 
Tabell 4.1. Antall helt arbeidsledige. Siste måned. 2019.  
Region/Kommune 
Fylke 
Andel arbeidsledige. November. Prosent 
Antall arbeidsledige. November 
2019 (Descending)
2018 
2019 
2018 
Endring 2019/2018 
Rendalen042,81,3231112
Trysil042,83,491109-18
Eidskog042,72,87681-5
Løten042,52,0967521
Grue042,43,35172-21
Stor-Elvdal042,32,226242
Elverum042,21,923320231
Åsnes042,22,276733
Stange042,22,2230234-4
Kongsvinger042,22,5182202-20
Hamar042,02,03183135
Engerdal041,81,611101
Våler041,72,43042-12
Ringsaker041,71,8310323-13
Åmot041,61,434313
Nord-Odal041,61,63839-1
Folldal041,51,91215-3
Sør-Odal041,41,75770-13
Tynset040,70,72122-1
Tolga040,61,6513-8
Os040,50,859-4
Alvdal040,50,8711-4
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB og NAV  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
 

   Arbeidsledighet - Kvinner og Menn

 
Tabell 5.1. Arbeidsledige ialt og kvinner og menn. Antall og andel. 2018
Region/Kommune 
År 
Andel arbeidsledige. Prosent 
Antall arbeidsledige 
Ialt 
Menn (Descending)
Kvinner 
Ialt 
Menn 
Kvinner 
Trysil20183,43,83,01106644
Grue20183,33,23,3713833
Eidskog20182,93,22,5835033
Våler20182,53,01,9432815
Åsnes20182,22,61,7744727
Kongsvinger20182,42,62,219811187
Stor-Elvdal20182,02,51,422157
Stange20182,22,22,3235122113
Hamar20182,02,21,7309179130
Elverum20181,71,91,618410282
Løten20182,01,82,2763739
Ringsaker20181,81,81,8319174145
Folldal20181,91,72,21578
Sør-Odal20181,91,72,0753738
Rendalen20181,41,61,31275
Nord-Odal20181,71,52,0411922
Tolga20181,61,41,91367
Åmot20181,31,21,4291514
Tynset20180,80,80,7231211
Os20180,70,00,0800
Alvdal20180,80,00,01100
Engerdal20181,60,00,01000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB og NAV  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen  Statistikken viser tall per november siste år.
 
 
 

   Arbeidsledighet - Alder

 
Tabell 6.1. Arbeidsledige etter alder. Antall og andel. 2018
Region/Kommune 
År 
Andel arbeidsledige. Prosent 
Antall arbeidsledige 
Ialt 
15-29 år (Descending)
30-74 år 
Ialt 
15-29 år 
30-74 år 
Grue20183,35,32,8712348
Eidskog20182,93,82,6832360
Kongsvinger20182,43,72,019870128
Trysil20183,43,53,41102387
Våler20182,53,52,2431231
Folldal20181,93,31,615510
Stor-Elvdal20182,03,21,722715
Stange20182,23,02,023569166
Løten20182,02,91,7762452
Engerdal20181,62,81,41037
Hamar20182,02,81,7309102207
Rendalen20181,42,71,21248
Åsnes20182,22,52,1741757
Ringsaker20181,82,31,731994225
Nord-Odal20181,72,21,6411229
Elverum20181,72,11,618455129
Sør-Odal20181,92,01,8751758
Åmot20181,31,81,1291118
Alvdal20180,81,30,71147
Tynset20180,81,10,723716
Os20180,70,00,9807
Tolga20181,60,00,01300
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB og NAV  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen  Statistikken viser tall per november siste år.
 
 
 

   Arbeidsledighet - Innvandrere

 
Tabell 7.1. Arbeidsledige etter etnisk bakgrunn. Antall og andel.  3. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel arbeidsledige etter landbakgrunn. Prosent 
Antall arbeidsledige etter landbakgrunn 
Etnisk norske (Descending)
Inn-vandrere ialt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke-vestlige inn-vandrere 
Etnisk norske 
Inn-vandrere ialt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke-vestlige inn-vandrere 
Eidskog2019_32,66,53,112,46416511
Trysil2019_32,58,07,210,568362511
Stor-Elvdal2019_32,16,10,00,019800
Kongsvinger2019_32,05,64,36,6138592039
Våler2019_31,911,19,615,12916106
Åsnes2019_31,87,86,69,25419910
Grue2019_31,87,15,69,9331477
Sør-Odal2019_31,72,52,32,962954
Elverum2019_31,66,13,57,9158681652
Stange2019_31,66,83,210,6154801961
Løten2019_31,66,35,77,256241311
Ringsaker2019_31,54,83,76,7244944747
Hamar2019_31,56,04,37,22011303793
Nord-Odal2019_31,33,60,00,028500
Åmot2019_31,04,13,85,019853
Tynset2019_30,93,02,14,4221257
Os2019_30,82,30,00,07300
Alvdal2019_30,46,710,10,05760
Folldal2019_30,00,00,00,00000
Tolga2019_30,00,00,00,00000
Engerdal2019_30,00,00,00,00000
Rendalen2019_30,00,00,00,00000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
2019_1 er første kvartal 2019 osv.
 
 
 

   Arbeidsmarkedstiltak

 
Tabell 8.1. Arbeidsmarkedstiltak - etter etnisk bakgrunn. Antall og andel. 3. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel på arbeidsmarkedstiltak - etter landbakgrunn. Prosent*) 
Antall på arbeidsmarkedstiltak - etter landbakgrunn 
Etnisk norske (Descending)
Inn-vandrere i alt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke vestlige inn-vandrere 
Etnisk norske 
Inn-vandrere ialt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke-vestlige inn-vandrere 
Våler2019_30,30,00,00,08000
Os2019_30,21,60,05,13303
Elverum2019_30,20,50,00,93010010
Ringsaker2019_30,20,60,21,25318414
Hamar2019_30,20,70,40,83822517
Åsnes2019_30,10,00,00,04000
Stange2019_30,11,10,02,21721021
Kongsvinger2019_30,10,50,00,011900
Folldal2019_30,00,00,00,00000
Alvdal2019_30,00,00,00,00000
Tynset2019_30,00,00,00,00000
Tolga2019_30,00,00,00,00000
Engerdal2019_30,00,00,00,00000
Rendalen2019_30,00,00,00,00000
Stor-Elvdal2019_30,00,00,00,00000
Åmot2019_30,00,00,00,00000
Trysil2019_30,00,00,00,00000
Grue2019_30,00,00,00,00000
Eidskog2019_30,00,00,00,00000
Sør-Odal2019_30,00,00,00,00000
Nord-Odal2019_30,00,00,00,00000
Løten2019_30,00,00,01,60004
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Tabell 8.2. Arbeidsledige og på arbeidsmarkedstiltak. Antall og andel. 3. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel arbeidsledige og på tiltak. Prosent*) 
Antall arbeidsledige og på tiltak 
I alt (Descending)
Ledige 
Tiltak 
I alt 
Ledige 
Tiltak 
Trysil2019_32,22,10,01041040
Eidskog2019_321,70,3948014
Våler2019_31,91,60,353458
Elverum2019_31,71,40,326622640
Stange2019_31,71,50,227223438
Hamar2019_31,71,40,339133160
Stor-Elvdal2019_31,61,50,027270
Ringsaker2019_31,61,30,340933871
Kongsvinger2019_31,61,50,121719720
Grue2019_31,51,30,152475
Løten2019_31,51,40,186806
Åsnes2019_31,41,30,177734
Sør-Odal2019_31,31,20,180719
Os2019_31,10,70,416106
Tolga2019_31,10,80,31293
Åmot2019_310,80,234277
Nord-Odal2019_310,90,240337
Folldal2019_30,90,80,0990
Tynset2019_30,80,80,034340
Alvdal2019_30,70,70,012120
Engerdal2019_300,00,0000
Rendalen2019_301,40,018180
 Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
*) Andel av befolkningen 15-74 år
 
 
Tabell 8.3. Arbeidsledige og på arbeidsmarkedstiltak - innvandrere og etnisk norske. Antall og andel 3. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel på arbeidsmarkedstiltak - innvandrere og etnisk norske Prosent*) 
Antall ledige og på tiltak 
I alt 
Etnisk norske (Descending)
Vestlige inn vandrere 
Ikke vestlige inn vandrere 
I alt 
Etnisk norske 
Vestlige inn vandrere 
Ikke-vestlige inn vandrere 
Eidskog2019_321,82,45,99464511
Rendalen2019_301,60,00,018000
Trysil2019_32,21,65,45,9104682511
Våler2019_31,91,55,77,65337106
Stor-Elvdal2019_31,61,30,00,0271900
Elverum2019_31,71,32,35,42661881662
Sør-Odal2019_31,31,31,91,7806254
Ringsaker2019_31,61,33,05,24092975161
Kongsvinger2019_31,61,33,34,12171492039
Åsnes2019_31,41,23,85,27758910
Stange2019_31,71,22,28,52721711982
Hamar2019_31,71,23,65,239123942110
Grue2019_31,51,13,76,4523377
Løten2019_31,51,14,46,086561315
Tolga2019_31,10,90,00,012000
Nord-Odal2019_310,90,00,0402800
Os2019_31,10,80,00,0161003
Åmot2019_310,83,33,7341953
Tynset2019_30,80,61,83,0342257
Alvdal2019_30,70,30,00,012560
Folldal2019_30,90,00,00,09000
Engerdal2019_300,00,00,00000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
*) Andel av befolkningen 15-74 år
 


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontakt oss