Hedmark
Sysselsettingsandel og Arbeidsledighet  
Modulen rangerer kommuner mv etter nøkkeltall om Sysselsettingsandel og Arbeidsledighet. 
Datagrunnlaget er hentet fra Statistisk sentralbyrå.
Velg regionalt nivå i valgboksen nedenfor.
Sortering etter andre kolonner - klikk på kolonneoverskriften
Moduler for andre statistikkområder finnes fra menyen ovenfor.
Flere og mer omfattende moduler om Arbeidsmarkedet på www.kommuneprofilen.no  
 
Velg regionalt nivå  >>>

 
 
 

  Sysselsettingsandel

 
Tabell 1.1. Sysselsatte per 100 innbyggere - etter aldersgruppe.  2018
Region/Kommune 
Sysselsatte per 100 innbyggere: 
I alt (Descending)
15-74 
15-19 
20-24 
25-39 
40-54 
55-66 
67-74 
20-66 
Os53,770,239,871,683,887,277,825,281,8
Alvdal53,674,654,766,983,589,678,935,682,4
Tynset52,871,241,462,284,488,575,031,980,6
Tolga50,969,725,673,582,085,382,118,682,1
Ringsaker50,367,140,468,181,182,867,918,877,1
Folldal50,068,132,964,482,687,076,930,480,4
Sør-Odal49,163,638,263,178,480,162,321,273,1
Løten48,764,730,164,979,681,465,820,175,1
Hamar48,764,931,661,579,682,668,218,275,6
Stange48,664,931,164,280,582,164,418,675,2
Elverum48,464,733,165,678,981,064,720,074,7
Engerdal48,163,921,364,877,982,972,434,176,7
Trysil47,764,131,562,979,381,066,725,974,8
Åmot47,762,525,161,178,182,561,719,272,9
Våler46,561,136,475,075,074,164,223,471,3
Nord-Odal46,060,839,568,079,877,359,217,071,6
Åsnes45,861,132,969,475,275,562,626,571,1
Rendalen45,261,135,556,678,980,163,929,671,9
Eidskog45,058,934,266,671,075,958,919,968,5
Grue44,858,438,662,871,077,161,819,869,3
Kongsvinger44,458,730,561,875,176,657,516,769,4
Stor-Elvdal44,159,530,466,774,673,658,625,768,3
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
 

  Sysselsettingsandel - Kvinner og Menn

 
Tabell 2.1. Yrkesdeltakelse. Sysselsatte per 100 innbyggere. Kvinner og menn. Aldersgrupper. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte per 100 innbyggere i alt*): 
Sysselsatte per 100 innbyggere 15-74 år 
Sysselsatte per 100 innbyggere 20-66 år 
Kvinner (Descending)
Menn 
Kvinner 
Menn 
Kvinner 
Menn 
Tynset201851,354,269,972,479,182,1
Alvdal201850,356,771,877,380,084,6
Os201849,058,165,174,879,384,1
Tolga201847,454,166,172,980,083,9
Folldal201847,352,666,070,079,681,2
Ringsaker201846,753,962,971,273,280,8
Hamar201846,351,162,267,673,577,8
Stange201845,951,361,668,272,378,1
Løten201845,751,661,368,071,178,9
Sør-Odal201845,752,659,567,668,877,4
Elverum201845,651,261,568,071,677,8
Trysil201845,150,261,167,072,377,2
Engerdal201844,851,360,067,573,080,2
Åmot201844,250,959,864,770,974,6
Stor-Elvdal201842,745,459,359,668,867,9
Nord-Odal201842,549,357,164,268,674,4
Åsnes201842,549,157,664,567,674,6
Våler201842,350,557,564,568,374,0
Grue201841,748,055,761,067,671,0
Rendalen201841,748,756,765,369,574,2
Eidskog201841,148,855,661,965,471,5
Kongsvinger201840,848,254,562,965,873,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 

  Sysselsettingsandel - Innvandrere

 
Tabell 3.1. Yrkesdeltakelse. Sysselsatte per 100 innbyggere 15-74 år, etter etnisk bakgrunn. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte per 100 innbyggere 15-74 år 
I alt 
Etnisk norske 
Innvandrere i alt (Descending)
Vestlige innvandrere 
Ikke vestlige innvandrere 
Folldal201867,867,769,375,062,9
Trysil201864,364,165,872,051,1
Ringsaker201867,267,564,671,954,1
Åmot201862,562,463,774,946,2
Tynset201871,172,263,677,348,8
Løten201864,864,963,172,552,0
Os201870,171,461,265,053,3
Sør-Odal201863,663,861,266,753,8
Hamar201864,965,859,069,852,7
Nord-Odal201860,861,058,863,849,3
Stange201865,065,958,066,350,5
Åsnes201861,161,556,160,151,1
Grue201858,558,855,861,548,2
Tolga201870,072,155,365,344,9
Rendalen201861,061,555,169,440,8
Våler201861,161,655,059,243,9
Kongsvinger201858,659,254,965,748,2
Alvdal201874,776,853,570,838,6
Elverum201864,866,253,465,845,5
Eidskog201858,859,551,358,840,7
Stor-Elvdal201859,661,248,951,945,1
Engerdal201863,866,241,365,30,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Tabell 3.2. Yrkesdeltakelse for menn. Andel sysselsatte menn per 100 innbyggere 15-74 år, etter etnisk bakgrunn. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte menn per 100 innbyggere 15-74 år 
I alt 
Etnisk norske 
Innvandrere i alt (Descending)
Vestlige innvandrere 
Ikke vestlige innvandrere 
Ringsaker201871,371,371,277,159,5
Trysil201867,066,769,074,954,0
Løten201867,968,067,074,354,5
Tynset201872,273,464,879,646,3
Folldal201868,768,964,766,70,0
Sør-Odal201867,667,963,866,559,1
Os201873,875,263,468,750,0
Åmot201864,965,063,373,247,5
Nord-Odal201864,264,263,268,846,2
Hamar201867,668,363,173,955,8
Stange201868,369,261,671,152,3
Kongsvinger201862,863,160,970,953,6
Åsnes201864,264,757,563,148,7
Grue201861,461,857,263,248,4
Elverum201868,169,755,468,146,0
Våler201864,365,255,360,40,0
Alvdal201877,579,554,874,336,8
Tolga201872,674,954,464,941,9
Eidskog201861,662,551,559,836,2
Rendalen201863,864,551,356,50,0
Stor-Elvdal201859,961,945,049,238,6
Engerdal201867,670,535,061,10,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Tabell 3.3. Yrkesdeltakelse for kvinner. Andel sysselsatte kvinner per 100 innbyggere 15-74 år, etter etnisk bakgrunn. 2018
Region/Kommune 
År 
Sysselsatte kvinner per 100 innbyggere 15-74 år 
I alt 
Etnisk norske 
Innvandrere i alt (Descending)
Vestlige innvandrere 
Ikke vestlige innvandrere 
Folldal201866,866,373,284,263,6
Åmot201859,759,364,176,744,6
Trysil201861,461,362,568,948,4
Tynset201870,071,162,073,951,6
Løten201861,461,759,069,850,3
Os201866,167,258,960,755,9
Sør-Odal201859,559,658,666,950,0
Rendalen201858,158,157,680,839,4
Ringsaker201863,063,756,963,849,9
Tolga201867,168,956,265,747,4
Hamar201862,263,354,864,749,8
Våler201857,457,754,757,550,0
Åsnes201857,958,154,756,652,8
Grue201855,555,654,459,847,9
Nord-Odal201857,357,554,356,951,1
Stange201861,762,654,260,848,7
Alvdal201871,673,752,467,640,0
Stor-Elvdal201859,260,452,454,450,0
Elverum201861,562,851,663,145,2
Eidskog201855,856,351,157,743,5
Kongsvinger201854,555,448,859,343,4
Engerdal201859,961,646,267,70,0
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
 

   Arbeidsledighet - Månedstall

 
Tabell 4.1. Antall helt arbeidsledige. Siste måned. 2019.  
Region/Kommune 
Fylke 
Andel arbeidsledige. April. Prosent 
Antall arbeidsledige. April 
2019 (Descending)
2018 
2019 
2018 
Endring 2019/2018 
Trysil043,02,2957124
Våler042,94,15073-23
Eidskog042,72,3796613
Stange042,71,928619690
Kongsvinger042,62,7216218-2
Åsnes042,42,47983-4
Grue042,42,65257-5
Løten042,41,7936726
Elverum042,21,823219537
Ringsaker042,11,637527996
Tolga042,01,816151
Hamar042,01,731625858
Rendalen041,91,616142
Åmot041,91,741383
Stor-Elvdal041,71,81921-2
Sør-Odal041,71,97078-8
Nord-Odal041,72,14050-10
Os041,61,117125
Engerdal041,51,3981
Alvdal041,40,818108
Folldal041,10,8963
Tynset041,10,5341618
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB og NAV  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
 

   Arbeidsledighet - Kvinner og Menn

 
Tabell 5.1. Arbeidsledige ialt og kvinner og menn. Antall og andel. 2018
Region/Kommune 
År 
Andel arbeidsledige. Prosent 
Antall arbeidsledige 
Ialt 
Menn (Descending)
Kvinner 
Ialt 
Menn 
Kvinner 
Trysil20183,43,83,01106644
Grue20183,33,23,3713833
Eidskog20182,93,22,5835033
Våler20182,53,01,9432815
Åsnes20182,22,61,7744727
Kongsvinger20182,42,62,219811187
Stor-Elvdal20182,02,51,422157
Stange20182,22,22,3235122113
Hamar20182,02,21,7309179130
Elverum20181,71,91,618410282
Løten20182,01,82,2763739
Ringsaker20181,81,81,8319174145
Folldal20181,91,72,21578
Sør-Odal20181,91,72,0753738
Rendalen20181,41,61,31275
Nord-Odal20181,71,52,0411922
Tolga20181,61,41,91367
Åmot20181,31,21,4291514
Tynset20180,80,80,7231211
Os20180,70,00,0800
Alvdal20180,80,00,01100
Engerdal20181,60,00,01000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB og NAV  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen  Statistikken viser tall per november siste år.
 
 
 

   Arbeidsledighet - Alder

 
Tabell 6.1. Arbeidsledige etter alder. Antall og andel. 2018
Region/Kommune 
År 
Andel arbeidsledige. Prosent 
Antall arbeidsledige 
Ialt 
15-29 år (Descending)
30-74 år 
Ialt 
15-29 år 
30-74 år 
Grue20183,35,32,8712348
Eidskog20182,93,82,6832360
Kongsvinger20182,43,72,019870128
Trysil20183,43,53,41102387
Våler20182,53,52,2431231
Folldal20181,93,31,615510
Stor-Elvdal20182,03,21,722715
Stange20182,23,02,023569166
Løten20182,02,91,7762452
Engerdal20181,62,81,41037
Hamar20182,02,81,7309102207
Rendalen20181,42,71,21248
Åsnes20182,22,52,1741757
Ringsaker20181,82,31,731994225
Nord-Odal20181,72,21,6411229
Elverum20181,72,11,618455129
Sør-Odal20181,92,01,8751758
Åmot20181,31,81,1291118
Alvdal20180,81,30,71147
Tynset20180,81,10,723716
Os20180,70,00,9807
Tolga20181,60,00,01300
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB og NAV  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen  Statistikken viser tall per november siste år.
 
 
 

   Arbeidsledighet - Innvandrere

 
Tabell 7.1. Arbeidsledige etter etnisk bakgrunn. Antall og andel.  1. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel arbeidsledige etter landbakgrunn. Prosent 
Antall arbeidsledige etter landbakgrunn 
Etnisk norske (Descending)
Inn-vandrere ialt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke-vestlige inn-vandrere 
Etnisk norske 
Inn-vandrere ialt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke-vestlige inn-vandrere 
Eidskog2019_12,84,02,07,770936
Grue2019_12,49,78,212,14319109
Åsnes2019_12,38,711,35,26920155
Stange2019_12,19,57,012,11961104268
Våler2019_12,013,312,814,53018135
Kongsvinger2019_12,05,94,76,8145632241
Tolga2019_11,90,00,00,012000
Åmot2019_11,84,03,55,235853
Løten2019_11,810,513,95,56238308
Ringsaker2019_11,86,55,97,52941267551
Stor-Elvdal2019_11,78,45,911,8161046
Trysil2019_11,74,33,66,34821138
Elverum2019_11,76,43,98,3162701951
Sør-Odal2019_11,73,21,95,4611147
Hamar2019_11,76,55,57,32291374988
Nord-Odal2019_11,46,00,00,032800
Tynset2019_11,13,22,24,9281257
Os2019_10,82,60,00,07300
Alvdal2019_10,80,00,00,09000
Folldal2019_10,00,00,00,00000
Engerdal2019_10,00,00,00,00000
Rendalen2019_10,00,00,00,00000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
2019_1 er første kvartal 2019 osv.
 
 
 

   Arbeidsmarkedstiltak

 
Tabell 8.1. Arbeidsmarkedstiltak - etter etnisk bakgrunn. Antall og andel. 1. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel på arbeidsmarkedstiltak - etter landbakgrunn. Prosent*) 
Antall på arbeidsmarkedstiltak - etter landbakgrunn 
Etnisk norske (Descending)
Inn-vandrere i alt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke vestlige inn-vandrere 
Etnisk norske 
Inn-vandrere ialt 
Vestlige inn-vandrere 
Ikke-vestlige inn-vandrere 
Stor-Elvdal2019_10,20,00,00,03000
Elverum2019_10,20,60,00,0341100
Våler2019_10,20,00,00,06000
Eidskog2019_10,20,70,00,08300
Løten2019_10,22,40,00,0101300
Ringsaker2019_10,20,80,00,0412100
Hamar2019_10,21,30,61,73241734
Tynset2019_10,10,00,00,03000
Grue2019_10,11,50,00,04500
Sør-Odal2019_10,10,70,00,08400
Stange2019_10,11,50,32,61628325
Kongsvinger2019_10,10,60,00,0171000
Os2019_10,00,00,08,20005
Folldal2019_10,00,00,00,00000
Alvdal2019_10,00,00,00,00000
Tolga2019_10,00,00,00,00000
Engerdal2019_10,00,00,00,00000
Rendalen2019_10,00,00,00,00000
Åmot2019_10,00,00,00,00000
Trysil2019_10,00,00,00,00000
Åsnes2019_10,00,00,00,00000
Nord-Odal2019_10,00,00,00,00000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 
 
Tabell 8.2. Arbeidsledige og på arbeidsmarkedstiltak. Antall og andel. 1. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel arbeidsledige og på tiltak. Prosent*) 
Antall arbeidsledige og på tiltak 
I alt (Descending)
Ledige 
Tiltak 
I alt 
Ledige 
Tiltak 
Stange2019_12,21,90,335030644
Løten2019_12,11,70,412310023
Grue2019_121,70,371629
Våler2019_11,91,70,254486
Eidskog2019_11,91,70,2907911
Ringsaker2019_11,91,60,248242062
Hamar2019_11,91,60,343936673
Åsnes2019_11,81,60,197898
Engerdal2019_11,70,00,0000
Elverum2019_11,71,50,327723245
Kongsvinger2019_11,71,50,223520827
Stor-Elvdal2019_11,61,40,229263
Åmot2019_11,51,30,250437
Folldal2019_11,40,90,516106
Tolga2019_11,40,00,0000
Trysil2019_11,41,40,069690
Sør-Odal2019_11,41,20,2847212
Rendalen2019_11,30,00,0000
Os2019_11,20,70,517107
Nord-Odal2019_11,21,00,247407
Tynset2019_111,00,143403
Alvdal2019_10,70,00,0000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
*) Andel av befolkningen 15-74 år
 
 
Tabell 8.3. Arbeidsledige og på arbeidsmarkedstiltak - innvandrere og etnisk norske. Antall og andel 1. Kvartal 2019
Region/Kommune 
År Kvartal 
Andel på arbeidsmarkedstiltak - innvandrere og etnisk norske Prosent*) 
Antall ledige og på tiltak 
I alt 
Etnisk norske (Descending)
Vestlige inn vandrere 
Ikke vestlige inn vandrere 
I alt 
Etnisk norske 
Vestlige inn vandrere 
Ikke-vestlige inn vandrere 
Eidskog2019_11,91,81,64,4907836
Åsnes2019_11,81,56,43,19769155
Grue2019_121,55,99,37147109
Stange2019_12,21,55,29,63502124593
Elverum2019_11,71,42,85,52771961951
Våler2019_11,91,47,47,25436135
Løten2019_12,11,411,37,612372308
Ringsaker2019_11,91,44,76,24823357551
Kongsvinger2019_11,71,43,44,52351622241
Tolga2019_11,41,30,00,001200
Åmot2019_11,51,33,22,7503553
Hamar2019_11,91,34,76,043926156122
Stor-Elvdal2019_11,61,22,95,6291946
Trysil2019_11,41,22,94,46948138
Sør-Odal2019_11,41,21,64,3846947
Nord-Odal2019_11,21,10,00,0473200
Tynset2019_110,91,82,7433157
Os2019_11,20,70,00,017705
Alvdal2019_10,70,60,00,00900
Folldal2019_11,40,00,00,016000
Engerdal2019_11,70,00,00,00000
Rendalen2019_11,30,00,00,00000
 Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
*) Andel av befolkningen 15-74 år
 


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontakt oss