KommuneProfilen   ...Statistikk og nøkkeltall for din kommune  Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links   
Skip Navigation Links OBS OBS: Vi har problemer med en database. Det betyr at nettstedet i perioder ikke fungerer. Vi arbeider for å løse dette. Beklager
Bedrifter og foretak  > Foretaksbestand i alt > Byer
Modulen rangerer byer etter samlet antall foretak - og antall foretak per 100 innbyggere.
Datagrunnlag: Registerbasert foretaksstatistikk fra SSB - som viser foretak per. 1. januar hvert år.
Statistikken omfatter ikke foretak i offentlig forvaltning og i primærnæringene (jord/skog/fisk).
Modulen viser også endringer i foretaksbestanden og regionens andel av foretakene på landsbasis og i eget fylke
Fra menyen nedenfor finnes moduler som viser utviklingen for DinRegion og andre regionale sammenlikninger. 
Skip Navigation Links
DinRegion
Sammenlikne
Byer
  Bakgrunn
Datagrunnlag  > Beskrives her - med lenker til SSB
Oppdateringer  > Neste oppdateringer
Hvor er din kommune/region?  > Om tilgang
Modultyper  > Moduler med andre perspektiver
Mobil og nettbrett  > Brukertips for mobil finner du her
Kontakt oss  > Her finner du kontaktinformasjoner
     
  
  Velg Landsdel >>>  
 
<<  Velg Landsdel i boksen til venstre for å se  byer bare innen valgt landsdel.

     
Tabell 1. Antall foretak i alt og per 100 innbyggere. Endringer siste år. 2017.
Region/Kommune 
Foretak per 100 innb (Descending)
Antall foretak*) 
Endring fra forrige år 
%-Andel av foretaksbestanden i: 
Antall 
Prosent 
Landet 
Eget fylke 
Oslo11,4476 267-87-0,118,361100,00
Bærum9,5911 8982201,92,86424,76
Kragerø8,94946-55-5,50,2287,17
Risør8,85614-11-1,80,1486,97
Drammen8,695 94220,01,43124,91
Mandal8,581 339-33-2,40,3228,92
Kristiansand8,417 507550,71,80750,01
Lillesand8,36895242,80,21510,16
Ringerike8,352 507351,40,60410,51
Farsund8,06787415,50,1895,24
Moss7,872 55020,10,61411,71
Hamar7,772 376130,60,57217,46
Haugesund7,752 879521,80,6938,71
Ålesund7,753 656190,50,88019,45
Bergen7,7221 498-24-0,15,17657,60
Stavanger7,6410 1461531,52,44330,68
Fredrikstad7,536 035-32-0,51,45327,72
Grimstad7,511 704321,90,41019,35
Trondheim7,3614 0272211,63,37762,44
Molde7,311 960382,00,47210,43
Notodden7,30931-17-1,80,2247,06
Kongsberg7,261 977402,10,4768,29
Flekkefjord7,22656121,90,1584,37
Kongsvinger7,121 27270,60,3069,35
Skien7,083 844-37-1,00,92529,13
Gjøvik7,062 142-32-1,50,51614,75
Alta6,961 424413,00,34328,39
Sandnes6,945 2371072,11,26115,84
Lillehammer6,891 915-29-1,50,46113,19
Namsos6,8989910,10,2169,99
Porsgrunn6,862 482230,90,59818,81
Halden6,812 098281,40,5059,64
Tromsø6,805 072-80-1,61,22146,59
Arendal6,773 016752,60,72634,25
Kristiansund6,761 652-22-1,30,3988,79
Steinkjer6,491 427312,20,34415,86
Sarpsborg6,473 564-68-1,90,85816,37
Stjørdal6,451 524-49-3,10,36716,94
Flora6,3375991,20,1839,12
Narvik6,311 183171,50,2857,75
Eigersund6,28936414,60,2252,83
Bodø6,193 160441,40,76120,71
Elverum6,091 285-23-1,80,3099,44
Vadsø5,95366-2-0,50,0887,30
Hammerfest5,79610193,20,14712,16
Vardø5,70120-6-4,80,0292,39
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Antall foretak. 2017
The chart showing Igangsatt series.
.
     
     
Endring i foretaksbestanden. Antall foretak. 2017
The chart showing Igangsatt series.
  Endring i foretaksbestanden. Prosent. 2017
The chart showing Igangsatt series.
  Foretak per 100 innbyggere. 2017
The chart showing Igangsatt series.
     
     
Tabell 2. Foretak etter organisasjonsform. Andel. 2017. Prosent 
Region 
Nye foretak i alt 
Foretak etter organisasjonsform. Andel. Prosent 
AS (Descending)
Enk 
NUF 
Ansv 
DA 
Vadsø36669,127,00,50,51,4
Ålesund3 65665,230,20,80,70,9
Narvik1 18364,829,20,90,70,8
Alta1 42464,332,00,50,90,4
Hammerfest61063,930,81,01,00,5
Namsos89963,832,00,40,60,9
Eigersund93662,632,41,11,00,6
Bodø3 16062,232,80,61,11,1
Harstad1 65362,133,30,60,81,0
Haugesund2 87961,633,50,60,60,6
Kristiansund1 65260,833,30,41,31,5
Mandal1 33960,334,40,70,73,1
Flora75959,736,00,70,71,3
Grimstad1 70459,436,40,91,11,0
Kristiansand7 50759,335,40,81,21,2
Molde1 96058,835,40,91,50,9
Steinkjer1 42758,535,80,30,61,0
Stavanger10 14658,436,70,90,71,0
Flekkefjord65658,237,80,50,90,6
Sandnes5 23757,538,90,90,51,1
Hamar2 37657,137,00,71,11,3
Bergen21 49857,037,50,90,61,3
Porsgrunn2 48256,739,30,80,61,5
Bærum11 89856,438,61,70,70,9
Risør61456,039,31,51,00,7
Trondheim14 02756,038,70,80,71,2
Lillesand89554,440,70,41,91,0
Stjørdal1 52454,342,30,50,40,7
Notodden93154,240,90,40,81,9
Drammen5 94254,040,51,50,81,2
Farsund78753,941,40,10,52,0
Arendal3 01653,841,20,71,01,3
Vardø12053,339,22,52,50,0
Tromsø5 07252,941,40,90,61,3
Skien3 84452,841,90,70,71,8
Sarpsborg3 56452,542,31,20,71,4
Kragerø94652,443,00,60,81,6
Gjøvik2 14252,341,10,92,01,6
Fredrikstad6 03552,043,21,00,71,5
Oslo76 26751,641,91,60,91,2
Moss2 55051,542,91,30,61,0
Kongsberg1 97750,543,11,11,11,3
Ringerike2 50750,342,50,91,32,5
Halden2 09850,243,52,10,71,4
Kongsvinger1 27250,142,21,00,62,2
Lillehammer1 91549,144,80,50,91,8
Elverum1 28547,746,40,30,51,9
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
AS = Aksjeselskap,   Enk = enkeltmannsforetak,   NUF = Norsk avdeing av utenlands selskap,   DA = Selskap med delt ansvar
  Andel foretak som er aksjeselskap. 2017. Prosent
The chart showing Innvandrere series.
     
     
Tabell 3. Foretak etter organisasjonsform. Antall. 2017.  
Region 
Foretak i alt 
Foretak etter organisasjonsform. Antall 
AS (Descending)
Enk 
NUF 
Ansv 
DA 
Oslo76 26739 37631 9681 255673919
Bergen21 49812 2598 070204124274
Trondheim14 0277 8575 423106105173
Bærum11 8986 7084 59120586106
Stavanger10 1465 9223 728927099
Kristiansand7 5074 4512 657579392
Drammen5 9423 2062 407904870
Fredrikstad6 0353 1402 609634388
Sandnes5 2373 0132 038462456
Tromsø5 0722 6822 102463167
Ålesund3 6562 3821 104282732
Skien3 8442 0291 610272770
Bodø3 1601 9661 038183634
Sarpsborg3 5641 8711 507432551
Haugesund2 8791 773965181617
Arendal3 0161 6221 243223040
Porsgrunn2 4821 408975201537
Hamar2 3761 357879162632
Moss2 5501 3131 094321525
Ringerike2 5071 2621 066233263
Molde1 9601 152693172917
Gjøvik2 1421 120881204234
Halden2 0981 053912451529
Harstad1 6531 026551101417
Grimstad1 7041 013620161917
Kristiansund1 6521 00455072224
Kongsberg1 977999852222225
Lillehammer1 915941858101835
Alta1 4249154557136
Steinkjer1 4278355114914
Stjørdal1 5248276448611
Mandal1 33980746191041
Narvik1 1837673451189
Kongsvinger1 27263753713728
Elverum1 2856135964724
Eigersund9365863031096
Namsos899574288458
Notodden9315053814718
Kragerø9464964076815
Lillesand8954873644179
Flora7594532735510
Farsund7874243261416
Hammerfest610390188663
Flekkefjord656382248364
Risør614344241964
Vadsø36625399225
Vardø1206447330
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
AS = Aksjeselskap,   Enk = enkeltmannsforetak,   NUF = Norsk avdeing av utenlands selskap,   DA = Selskap med delt ansvar
  Andel foretak som er enkeltmannsforetak. 2017. Prosent
The chart showing Innvandrere series.
     
     
     


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontaktinformasjon      Om Oss