KommuneProfilen   ...Statistikk og nøkkeltall for din kommune  Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links   
Skip Navigation Links OBS OBS: Vi har problemer med en database. Det betyr at nettstedet i perioder ikke fungerer. Vi arbeider for å løse dette. Beklager
Bedrifter og foretak  > Sysselsettingseffekt av nyetablerte foretak > Din Region
Modulen rangerer kommuner og fylker mv etter sysselsettingseffekten av nyetablerte foretak i 1-5 år etter etablering.
Datagrunnlag: Statistisk sentralbyrås statistikk over nyetablerte foretaks overlevelse og vekst.
Modulen viser antall sysselsatte i nyetablerte foretak som fortsatt var i drift - i 1-5 år etter etableringsåret.
Modulen viser også antall foretak som var i drift i 1-5 år etter etableringsåret -
  og gjennomsnittlig antall sysselsatte i disse foretakene.
Fra menyen nedenfor finnes moduler som viser utviklingen for DinRegion og andre regionale sammenlikninger.
Skip Navigation Links
DinRegion
Sammenlikne
Byer
  Bakgrunn
Datagrunnlag  > Beskrives her - med lenker til SSB
Oppdateringer  > Neste oppdateringer
Hvor er din kommune/region?  > Om tilgang
Modultyper  > Moduler med andre perspektiver
Mobil og nettbrett  > Brukertips for mobil finner du her
Kontakt oss  > Her finner du kontaktinformasjoner
     
  
  Velg Landsdel >>>  

  <<  Velg Landsdel i boksen til venstre for å se byer bare innen valgt landsdel.
     
Tabell 1. Antall sysselsatte 1-5 år etter etableringsåret - for foretak etablert i 2012. Antall foretak 
Region 
Etab-lerings år 
Nyetablerte foretak i alt 
Antall sysselsatte i overlevde foretak 1-5 år etter etableringsåret 
1 år (Descending)
2 år 
3 år 
4 år 
5 år 
Oslo201211 1567 9119 2369 0058 5488 412
Bergen20122 8172 2932 5182 3462 2242 351
Trondheim20122 0691 3581 4011 3461 3181 361
Stavanger20121 3661 0011 0751 1721 042948
Bærum20121 4599521 0551 0711 0361 080
Drammen2012821743846751780827
Fredrikstad2012741641689598563573
Kristiansand2012922618547470454457
Sandnes2012693477510476426366
Tromsø2012636456481490525538
Ålesund2012421394390291267269
Skien2012514392426391343303
Porsgrunn2012295351361359265271
Sarpsborg2012479325313293305299
Arendal2012330263262278242225
Bodø2012386232238236253252
Gjøvik2012294203227238221209
Haugesund2012306200211208176155
Moss2012315193204223225226
Hamar2012267188202217199213
Ringerike2012274186186195195192
Elverum2012158185165172162174
Lillehammer2012241180193251266190
Molde2012217172177175146127
Stjørdal2012165156147131124136
Kristiansund2012192153181173152126
Kongsvinger201216914613097101101
Alta2012178144152187160175
Grimstad2012186134129166158146
Halden2012249132170180208216
Kongsberg2012209129110106112119
Mandal20121449897878488
Narvik20121519785917567
Steinkjer201217394100908079
Namsos201212286118787373
Notodden20121308598919285
Kragerø2012807462544646
Eigersund20121256764595059
Lillesand2012845852635755
Hammerfest20121105161503937
Risør2012454438434340
Farsund2012813939485241
Flora2012793843362928
Flekkefjord2012572630322419
Vadsø2012312123222019
Vardø201213109678
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Antall sysselsatte 5 år etter nyetablering - i foretak etablert i 2012
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Gjennomsnittlig antall sysselsatte per overlevd foretak 1-5 år etter etableringsåret - for foretak etablert i 2012
Region 
Etab-lerings år 
Nyetablerte foretak i alt 
Gjennomsnittlig antall sysselsatte per overlevd foretak 1-5 år etter etableringsåret 
1 år (Descending)
2 år 
3 år 
4 år 
5 år 
Porsgrunn20122952,362,843,553,153,52
Elverum20121582,102,292,732,753,28
Ålesund20124211,811,931,691,762,02
Bergen20122 8171,702,052,352,593,19
Drammen20128211,702,132,272,803,27
Kragerø2012801,681,682,082,192,19
Stjørdal20121651,681,841,902,142,39
Molde20122171,651,812,132,122,12
Fredrikstad20127411,621,952,082,262,70
Oslo201211 1561,582,042,392,653,01
Kongsvinger20121691,571,781,541,982,40
Kristiansund20121921,561,972,142,302,03
Tromsø20126361,561,692,072,513,01
Stavanger20121 3661,521,852,352,432,53
Vadsø2012311,501,642,202,222,71
Arendal20123301,481,702,012,182,25
Skien20125141,471,711,931,971,99
Risør2012451,471,271,651,871,90
Trondheim20122 0691,461,651,852,132,53
Alta20121781,441,712,252,292,57
Kongsberg20122091,401,181,331,581,78
Sandnes20126931,381,571,761,741,79
Kristiansand20129221,361,271,351,491,76
Lillehammer20122411,361,712,392,962,38
Haugesund20123061,361,641,821,781,76
Ringerike20122741,361,521,882,012,18
Hamar20122671,351,672,011,932,37
Grimstad20121861,341,542,242,142,21
Bærum20121 4591,311,571,842,052,49
Gjøvik20122941,271,541,982,262,27
Bodø20123861,271,371,581,812,02
Namsos20121221,261,871,421,401,52
Vardø2012131,251,131,001,171,33
Sarpsborg20124791,251,251,411,611,78
Lillesand2012841,231,131,851,972,12
Narvik20121511,231,231,471,291,34
Notodden20121301,201,511,692,001,98
Mandal20121441,201,291,261,421,66
Halden20122491,111,632,022,603,13
Moss20123151,081,281,601,962,19
Eigersund20121251,061,081,201,191,74
Flora2012791,031,301,291,121,17
Steinkjer20121731,001,161,301,251,41
Flekkefjord2012570,961,111,391,201,12
Hammerfest20121100,961,271,281,221,23
Farsund2012810,800,871,201,411,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Gjennomsnittlig antall sysselsatte per overlevd foretak 1-5 år etter etableringsåret - for foretak etablert i 2012
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Antall overlevde foretak 1-5 år etter etableringsåret - for foretak etablert i 2012. Valgt region. Antall foretak 
Region 
Etab-lerings år 
Nyetablerte foretak i alt 
Antall overlevde foretak 1-5 år etter etableringsåret 
1 år (Descending)
2 år 
3 år 
4 år 
5 år 
Oslo201211 1565 0144 5253 7693 2282 797
Bergen20122 8171 3461 2271 000859738
Trondheim20122 069927848726618538
Bærum20121 459725672581505433
Stavanger20121 366658581498429374
Kristiansand2012922453430349304259
Drammen2012821438397331279253
Fredrikstad2012741395353288249212
Sandnes2012693345324271245205
Tromsø2012636293284237209179
Skien2012514267249203174152
Sarpsborg2012479260251208190168
Ålesund2012421218202172152133
Bodø2012386183174149140125
Arendal2012330178154138111100
Moss2012315178160139115103
Gjøvik20122941601471209892
Porsgrunn20122951491271018477
Haugesund20123061471291149988
Hamar201226713912110810390
Ringerike20122741371221049788
Lillehammer20122411321131059080
Halden2012249119104898069
Molde201221710498826960
Alta201217810089837068
Grimstad201218610084747466
Kristiansund20121929892816662
Steinkjer20121739486696456
Stjørdal20121659380695857
Kongsvinger20121699373635142
Kongsberg20122099293807167
Elverum20121588872635953
Mandal20121448275695953
Narvik20121517969625850
Notodden20121307165544643
Namsos20121226863555248
Eigersund20121256359494234
Hammerfest20121105348393230
Farsund2012814945403732
Lillesand2012844746342926
Kragerø2012804437262121
Flora2012793733282624
Risør2012453030262321
Flekkefjord2012572727232017
Vadsø20123114141097
Vardø20121388666
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
 

Logikken i denne modulen kan være vanskelig.
Derfor et eksempel:
Alle tabellene viser at det i 2008 ble nyetablert 46567 foretak (på landsbasis). Tabell 3 viser at 13361 av disse foretakene fortsatt var i drift etter 5 år (siste kolonne i tabell 3). Tabell 1 viser at disse 13361 overlevde foretakene hadde tilsammen 35373 sysselsatte etter 5 år. Tabell 2 viser at de foretakene som hadde overlevd 5 år i gjennomsnitt hadde 2,65 sysselsatte etter 5 år.

Tabellen 1 viser altså den samlede sysselsettingstilveksten fra et "årskull" nyetablerte foretak - i inntil 5 år etter etableringsåret.

Tilsvarende kan man se på andre "årskull" med nyetablerte foretak - og man kan se antall overlevde foretak og sysselsettingstilveksten de har gitt i andre år etter etableringsåret.
Se denne modulen i samenheng med  modulen om overlevde foretak.
     


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontaktinformasjon      Om Oss