KommuneProfilen   ...Statistikk og nøkkeltall for din kommune  Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links   
Skip Navigation Links OBS OBS: Vi har problemer med en database. Det betyr at nettstedet i perioder ikke fungerer. Vi arbeider for å løse dette. Beklager
Bedrifter og foretak  > Business Churn > Byer
Modulen rangerer byer etter omløpet av foretak "Business Churn"
- dvs. strømmen av nyetablerte og nedlagte foretak gjennom året.
Det analytiske poenget er å belyse den samlede omveltingen i foretakssbestanden gjennom et år - og variasjoner i denne.
Datagrunnlag: Den registerbaserte foretaksstatikken til Statistisk sentralbyrå.
Tabell 1 viser Business churn som er summen av nyetablerte og nedlagte foretak per 100 eksisterende foretak i et år.
Tabell 2 viser antall nyetablerte og nedlagte foretak etter organisasjonsform. 
Fra menyen nedenfor finnes moduler som viser utviklingen for DinRegion og andre regionale sammenlikninger. 
Skip Navigation Links
DinRegion
Sammenlikne
Byer
  Bakgrunn
Datagrunnlag  > Beskrives her - med lenker til SSB
Oppdateringer  > Neste oppdateringer
Hvor er din kommune/region?  > Om tilgang
Modultyper  > Moduler med andre perspektiver
Mobil og nettbrett  > Brukertips for mobil finner du her
Kontakt oss  > Her finner du kontaktinformasjoner
     
  
  Velg Landsdel >>>  
 
<<  Velg Landsdel i boksen til venstre for å se  byer bare innen valgt landsdel.

     
Tab 1. Antall nyetablerte og nedlagte foretak ialt og per 100 foretak (business churn). 2017. Valgt region
Region 
Nye foretak 
Nedlagte foretak 
Business Churn per: 
100 foretak (Descending)
Stavanger1 8591 63534,44
Trondheim2 4592 33434,17
Oslo13 37012 62834,09
Bergen3 5403 51332,81
Sandnes91180332,73
Tromsø85179432,43
Haugesund45845031,54
Bodø50747230,98
Kristiansand1 2201 05630,32
Porsgrunn37837330,26
Drammen87491630,12
Moss36439529,76
Halden32629029,36
Fredrikstad91085829,30
Vardø152029,17
Lillehammer30025428,93
Sarpsborg51851328,93
Skien56953728,77
Gjøvik34126928,48
Arendal44940828,42
Alta23116928,09
Bærum1 6561 65027,79
Stjørdal22220027,69
Elverum17917227,32
Notodden14211127,18
Kongsberg28824526,96
Grimstad23122426,70
Hammerfest719126,56
Kristiansund22621126,45
Narvik15515125,87
Farsund10210125,79
Kongsvinger17015825,79
Molde27622825,71
Hamar31628925,46
Namsos11111625,25
Lillesand11211124,92
Eigersund10912424,89
Kragerø1389624,74
Ålesund44945124,62
Ringerike31430024,49
Steinkjer18116224,04
Flora908623,19
Mandal17113122,55
Risør726422,15
Flekkefjord786121,19
Vadsø393520,22
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Business churn. Nyetablerte + nedlagte foretak per 100 eksisterende foretak. 2017
The chart showing Igangsatt series.
  Nyetablerte foretak - minus nedlagte foretak. 2017. Antall foretak
The chart showing Igangsatt series.
     
     
Tabell 2. Nyetablerte og nedlagte foretak etter organisasjonsform. Antall. 2017. Valgt region.  
Region 
AS 
ENK 
NUF 
DA 
Nye (Descending)
Nedlagte 
Nye 
Nedlagte 
Nye 
Nedlagte 
Nye 
Nedlagte 
Oslo5 2603 7277 7018 319184237129163
Bergen1 4481 1222 0062 24229583045
Trondheim9836321 4411 6277282024
Stavanger7815231 0471 0527261015
Bærum6965699091 01921331315
Kristiansand5303576626658121512
Sandnes36924252452681699
Drammen368275475586172989
Tromsø33522050054151169
Fredrikstad329241562582617813
Skien2441633033431012611
Bodø2341652622951353
Ålesund21218122925121054
Arendal1991192402692628
Sarpsborg18815331633221696
Haugesund1761392772922637
Porsgrunn1551372112266634
Gjøvik139891911662435
Moss1391222182542955
Ringerike131791782072716
Hamar131871791901324
Alta12446991212130
Stjørdal107611121381110
Kongsberg105501761822630
Molde104761651360615
Halden1047620719791242
Lillehammer100571941890325
Kristiansund96741251253203
Grimstad83681411441753
Mandal805384703236
Elverum74491001194211
Narvik674788950502
Steinkjer64501051072332
Kongsvinger635198962635
Notodden563282722124
Lillesand543253723223
Kragerø532579611223
Namsos523356792300
Farsund474052590011
Eigersund465160682202
Flora453045520101
Risør391731430110
Flekkefjord371741410000
Vadsø251713170011
Hammerfest243146561300
Vardø5710110200
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
AS = Aksjeselskap,   Enk = enkeltmannsforetak,   NUF = Norsk avdeing av utenlands selskap,   DA = Selskap med delt ansvar
 
     


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontaktinformasjon      Om Oss